החלפת שפה

כתובות מעוצבות

יצירת קשר

נייד: 054-5-603-603
אימייל:
נושא:
הודעה:
אנטי ספם: כמה חודשים יש בשנה?

יש לנו 9 אורחים ו-אין רשומים מחוברים

 • חתונות ברחבי הארץ
  חתונות ברחבי הארץ

  הרב דוד מרדכי  מקיים טקסים בכל רחבי הארץ. מגיע

  .בזמן לכל טקס ולא מקיים יותר מטקס אחד ביום

 • אופי הטקס
  אופי הטקס

  בעקרון, עורך הרב מרדכי טקסים מכל הסוגים: טקס מסורתי מלא, טקס ליברלי שוויוני וטקסים חילוניים. האופי המדוייק של הטקס והאפשרויות השונות יבחנו ויסגרו בפגישה בין הרב לזוג כך שהטקס ישקף את

  .רצונותיהם של בני הזוג עם הנסיון והעזרה של הרב

 • חתונות שלא דרך הרבנות
  חתונות שלא דרך הרבנות

  הרב דוד מרדכי מקיים טקסים לזוגות שאינם מעוניינים להינשא ברבנות או לחילופין שיש להם בעיה להתחתן

  .דרך הרבנות

 • כתובה אמנותית מעוצבת
  כתובה אמנותית מעוצבת

  הרב מרדכי הינו אמן ובני זוג המתחתנים דרכו יקבלו, ללא תשלום נוסף, כתובה ממבחר הכתובות באתר. כתובות אלו נמכרות באתר נפרד ב- 300-500 ש"ח

  .לכתובה

שאלות ותשובות

 

האם כל אדם יכול להינשא כרצונו במדינת ישראל ?


"חוק העדה המרה" מגדיר  מי רשאי לחתן ולגרש במדינת ישראל. לאזרחי ישראל לא קיימת אפשרות בחירה בנישואין. על פי החוק, יהודים יכולים להינשא בישראל אך ורק ברבנות האורתודוכסית. מוסלמים יכולים נישאים למוסלמים בלבד  ונוצרים יכולים להינשא לנוצרים, על פי דיני כל אחת מהדתות. בישראל קיימות בעיות רבות והנישואים בעייתיים ולא  גם באותה דת למשל  "כהן וגרושה" או מעמד של "אסורה על בעלה ובועלה"  או "ממזרות"  וכן הלאה.

 

♥  האם ניתן לקיים בישראל טקס בין יהודי על פי ההלכה (יהדות לפי האם) לבין אדם שרק אביו יהודי?

למרבה הצער, בישראל לא קיימת אפשרות כזאת. עם זאת, יכול זוג במעמד זה לקיים טקס על-ידי שילוב  בין שתי פעולות משלימות העוקפות  בעייתיות זו.

 1. קיום חתונה אזרחית של הזוג  בחו"ל ושינוי מטטוס של הזוג בתעודת הזהות כ"נשואים" על סמך החתונה האזרחית. (מהלך שבפועל, על פי פסיקות בג"ץ מאפשר לזוג להחשב מבחינת החוק ובית הדין לענייני משפחה כנשוי לכל דבר על החובות והזכויות הכרוכות בכך, בדומה לכל אזרח נשוי אחר במדינת ישראל.
 2. במקביל לטקס האזרחי, מקיים הזוג טקס תחת החופה ומשתמש הזוג בשירותיו של עורך טקסים או רב רפורמי העורך טקסים מסוג זה (רובם של הרבנים הרפורמים בישראל, רבנים השייכים לארגון מר"ם, לא מקיימים טקס מסוג זה אך עם זאת, ישנם מעט רבנים רפורמים, ואני בתוכם,  שכן מקיימים טקס כזה. זאת, מכיוון  שאנו עובדים על פי הנהוג בתנועה הרפורמית בארה"ב שם ה-CCAR  מאפשר קיום טקסים מסוג זה מטעמי שוויון).

 

♥  האם כהן וגרושה יכולים להתחתן דרכנו?


על פי ההלכה היהודית אוסרת על כהנים להינשא לגרושה, לגיורת, לחללה ולחלוצה. עם זאת, לפי ההלכה נישואי כהן וגרושה אומנם אסורים מלכתחילה, אך תקפים בדיעבד.


מעמד מיוחד זה איפשר לבית המשפט הגבוה לצדק להכיר בזוגות כאלה כנשואים, למרות התנגדות בתי-הדין-הרבניים, לאחר שנישאו בטקס קידושין פרטי. בג"צ הורה למשרד הפנים לרשום את בני הזוג כנשואים, בשל כך שלא היתה להם כל דרך חוקית אחרת להינשא במדינת ישראל. דוגמה זאת ניתן לראות בפסיקת בג"צ 51/69 אלקנה רודניצקי נגד בית הדין הרבני הגדול לערעורים ואח`, פ"ד כז (1) 704.


אנו מקיימים טקס חופה לזוגות במעמד זה בשילוב עם טקס חתונה אזרחי הנערך בחו"ל והמאפשר רישום של הנישואין בתעודת הזהות וקבלת חובות וזכויות כנשואים על סמך החתונה האזרחית.

 

♥  האם הרב מקיים טקסי חתונה מסורתיים "כמו ברבנות" לזוגות המעוניינים בכך?


אופי הטקס אותו אני עורך נקבע בשיתוף בין הרב לבין בני הזוג אותם הוא מחתן. בהחלט ניתן לקיים טקסים שהינם מסורתיים "כמו ברבנות". אם כי בכל מקרה יש לזכור שאין טקס כזה מעניק זכויות של אדם נשוי במדינת ישראל מפני שבישראל אין תוקף חוקי לנישואין שאינם נערכים ע"י רשם נישואים מורשה מטעם הרבנות והמדינה.


מכאן שבנוסף לטקס אותו עורך הרב, יהא זה טקס בעל אופי ליברלי או מסורתי מלא, צריך הזוג להתחתן במקביל בחתונה אזרחית בחו"ל, הנישואים יכולים להיערך בכל מדינה אחרת בעולם שמתקיימים בה נישואין אזרחיים. מדינת ישראל תכיר בזוג כנשואים אך ורק אם טקס הנישואין האזרחיים התקיים על-פי חוקי המדינה שהטקס נערך בה, ולאחר שבני-הזוג הציגו בפני משרד הפנים תעודה רשמית מאותה מדינה המעידה על כך. יש לגשת עם תעודת הנישואין הרשמית של המדינה הזרה ועם אישור נוסף מאותה המדינה, המאשר שהתעודה היא חוקית ורשמית (האישור נקרא: אפוסטיל), אל משרד הפנים ולבקש להירשם במרשם האוכלוסין כנשואים.

 

♥  האם בני זוג ששניהם מוגדרים כ"יהודים על פי האב" יכולים להינשא בטקס הנערך על ידי הרב?


בעקבות לחצה של מפלגת "ישראל ביתנו", נוצרה פשרה המתייחסת למצב שבו שני בני הזוג הם לא יהודים על פי ההלכה. בני זוג אלו יוכלו להתחתן בנישואים אזרחיים דרך משרד המשפטים  בישראל ללא צורך לצאת לחו"ל.

במקביל לכך, יוכלו בני זוג ששניהם יהודים על-פי האב למשל, לקיים טקס עם הרב. טקס זה יוכל לענות על הצרכים הדתיים-חברתיים של בני הזוג ולהשלים את המהלך המוזכר לעיל.